۲۵ نکته برای پیدا کردن انگیزه بدون نیاز به کلاس و کتاب

قدرت تخریب کلام
۲۰ اسفند ۱۳۹۳
آدمیت
۳ فروردین ۱۳۹۴
نمایش همه

۲۵ نکته برای پیدا کردن انگیزه بدون نیاز به کلاس و کتاب

بیشتر اوقات حس می‌کنی اون انگیزه لازم رو نداری؟ نگران نباش تو تنها نیستی. خیلیای دیگه هم هستن که بعضی وقتا تنبل می‌شن و انگیزه انجام کارای مهم‌شون رو هم ندارن. دنبال چند تا راه حل خوب واسه این مشکل بین‌المللی می‌گردی؟ ۲۵ تا از همین راه حل‌ها رو تو این مقاله می‌تونی بخونی. چند تاشو امتحان کن. مطمئنم که بین این ۲۵ تا حداقل ۲ یا ۳ تاش به دردت می‌خوره.

۲۵ نکته برای پیدا کردن انگیزه

۱- با خودت قرار بذار

این روش برای مقابله با تنبلی خیلی می‌تونه مفید باشه. مثلا می‌تونی با خودت قرار بذاری که اگر کاراتو تا قبل از ظهر تموم کنی می‌تونی برای بعد از ظهر توی پارک یه کم قدم بزنی و یه بستنی هم نوش جان کنی. البته جایزه‌ای که به خودت می‌دی می‌تونه هر چیزی باشه. این به خودت بستگی داره.

۲- تظاهر کن

اگه حوصله هیچ کاری رو نداری می‌تونی برای چند دقیقه تظاهر کنی که اصلا بی حوصله نیستی و دوست داری کاراتو انجام بدی. جالبش اینجاست که ممکنه بعد از چند دقیقه واقعا حس و حال کار کردن رو پیدا کنی و خیلی راحت به کارات برسی.

۳- صبح‌ها از خودت سوالای جانانه بپرس

کاری که باید انجام بدی اینه: هر روز صبح ۵ تا سوال نیرو بخش از خودت بپرس مثل سوالای زیر:

من الان تو زندگیم دنبال چی می‌گردم؟

چه چیزایی تو اهدافم بهم امید می‌دن؟

نسبت به اهدافم چه احساسی دارم؟

این مهمه که احساسی که نسبت به زندگیت و اهدفت داری رو دقیقا حس کنی. این سوالات صبحگاهی خیلی خوبن چون بهت کمک می‌کنن که بدونی امروز صبح با چه امیدی از خواب بلند شدی و بعد بهت انرژی می‌دن که تا آخر روز برای اهدافت تلاش کنی.

۴- اهدافت رو گسترش بده

یه هدف بزرگ و خاص برای خودت معین کن. این هدف بزرگ بیشتر از چند تا هدف کوچیک بهت انگیزه می‌ده. یه هدف بزرگ تاثیرات بزرگی هم به دنبال خودش داره و کلی انگیزه درونت ایجاد می‌کنه.

۵- از کارای کوچیک شروع کن

میز کارتو تمیز کن، یا قبض‌ها رو پرداخت کن، یا ظرف‌ها رو بشور. مهم نیست کارت چقدر کوچیک و جزئی باشه فقط شروع کن. وقتی کارای کوچیکت رو تموم کنی آمادگی بیشتری واسه انجام دادن کارهای بزرگ‌تر پیدا می‌کنی. همین کارهای کوچیک بهت انگیزه می‌دن که بری سراغ کارهای بزرگ. پس اگه حال انجام دادن کاری رو نداری، کارهای کوچیک رو شروع کن و کم کم برو سراغ کارهای بزرگ.

۶- اول سخت‌ترین کار رو انجام بده

این کار، نگرانی روزانت رو از بین می‌بره و برای باقی روز اعتماد به نفس لازم رو می‌ده.

۷- آروم آروم شروع کن

به جای اینکه با نهایت سرعت بری سراغ کارهات، یواش یواش شروع کن. اگه این کار رو انجام بدی ذهنت اینطور تصور نمی‌کنه که داری کار سختی انجام می‌دی و خیلی سریع هم باید تمومش کنی. اگر ذهنت چنین تصوری بکنه می‌دونی چه اتفاقی می‌افته؟ آره، تشویقت می‌کنه که دست به کار نشی. در واقع آروم شروع کردن خیلی بهتر از شروع نکردنه.

۸- خودت رو با خودت مقایسه کن

نه با دیگران. مقایسه توانایی‌های خودت با توانایی‌های دیگران و چیزایی که تونستن بهشون برسن هیچ نتیجه‌ای جز از بین رفتن انگیزت به دنبال نداره. همیشه افرادی پیدا می‌شن که از تو جلوتر باشن. پس بهتره روی خودت و نتایج عملکرد خودت و اینکه چطور می‌تونی این نتایج رو بهبود ببخشی تمرکز کنی.

بررسی نتایح عملکردت خیلی مهمه چون می‌تونی ببینی در گذشته چه قدم‌های اشتباهی برداشتی تا در آینده سعی کنی همون قدم‌های اشتباه رو تکرار نکنی. علاوه بر این از این جهت هم مهمه که با نگاه کردن به نتایجت می‌بینی که چقدر پیشرفت کردی و الان کجای مسیر زندگیت ایستادی. گاهی اوقات با یه بررسی ساده از نتایج عملکردت کلی سورپرایز می‌شی که تا امروز چقدر پیشرفت کردی.

۹- موفقیت‌هات رو یادت نره

و سعی کن به جای شکست‌هات، موفقیت‌هات تو ذهنت موج بزنن. موفقیت‌هات رو روی کاغذ بنویس. یه دفترچه جداگانه بهشون اختصاص بده و هر از گاهی دفترچه موفقیت‌هات رو ورق بزن تا هیچ وقت اونا رو فراموش نکنی.

۱۰- مثل قهرمان‌هات باش

در موردشون مطالعه کن و به حرف‌هاشون گوش کن. دقت کن و ببین چه چیزی اونا رو متفاوت و قوی می‌کنه. این رو هم یادت باشه که اونا هم مثل خودت آدم هستن. پس به جای اینکه فقط اونا رو تحسین کنی تلاش کن که ازشون الهام بگیری.

angizesh

۱۱- شاد باش

یا تو کارت شادی ایجاد کن. اینجوری تا آخرش انگیزه داری.

۱۲- از جای امنت بیا بیرون

با مشکلاتت رو به رو شو تا ازشون انگیزه بگیری. اگر داری از زیر دست کارهات فرار می‌کنی یه نگاه به نکاتی که توی این لیست هست بنداز. این نکات بهت کمک می‌کنن که شروع کنی و اولین قدم رو برای ترک کردن جای امنت برداری.

۱۳- از شکست خوردن نترس

در عوض شکست‌هات رو به عنوان یه بازخورد یا بخشی از یه زندگی موفق در نظر بگیر. همون‌طور که مایکل جوردن می‌گه:

من تا حالا شاید بیشتر از ۹۰۰۰ ضربه رو از دست دادم، بیشتر از ۳۰۰ تا بازی رو باختم، حدود ۲۶ بار برای زدن ضربه پیروزی به من اعتماد کردن ولی من موفق نشدم. من بارها و بارها و بارها در زندگیم شکست خوردم و دقیقا به همین خاطره که الان موفق هستم.

ضمنا سعی کن تو هر کدوم از شکست‌هات درس‌های باارزشی پیدا کنی. از خودت بپرس: از این شکست چه چیزی می‌تونم یاد بگیرم؟

۱۴- در مورد کاری که می‌خوای انجام بدی یه کم تحقیق کن

با این کار انتظاراتت به واقعیت نزدیک‌تر خواهند بود، تازه درک بهتری از مشکلات کار هم پیدا می‌کنی و یاد می‌گیری چطوری باهاشون مواجه بشی. مدیریت انتظاراتت ممکنه اشتیاق بیش از حد اولیه نسبت به اون کار رو ازت بگیره ولی در عوض در آخر کار وقتی ببینی نتیجه ضعیف‌تر از انتظارت شده دیگه انگیزه‌ خودتو از دست نمی‌دی چون از قبل یه کم سطح انتظاراتت رو پایین آورده بودی.

وقتی بدونی دیگران تو موقعیت‌های مشابه چه اقداماتی انجام دادن و چه راهی رو طی کردن، می‌تونی تو هم راه اونا رو بری و راه حل‌های اونا رو به کار بگیری. این اقدام، مقابله با مشکلات و سختی‌های کار رو برات ساده می‌کنه و نگرانی‌هات رو کمتر می‌کنه، هم از نظر روحی – چون حداقل می‌دونی چه اتفاقاتی قراره تو مسیر راه برات بیافته و می‌دونی که دیگران هم قبلا تو این موقعیت بودن – و هم از نظر عملی.

۱۵- هدفت از انجام کارهات رو برای خودت مشخص کن

اگر ندونی چرا یا اگر دلایل خوبی برای انجام دادن یه کار نداشته باشی اونوقت انجام دادنش برات خیلی سخت‌تر میشه. کارهایی رو انجام بده که براشون دلایل خوب و منطقی داشته باشی. اگر می‌خوای کاری رو انجام بدی پس دنبال یه دلیل خوب برای انجام دادنش بگرد. اگر نتونستی چنین دلیلی رو پیدا کنی پس بهتره اون کار رو کنار بذاری و بری سراغ یه کار دیگه که برای انجام دادنش دلیل خوبی داری.

۱۶- اهدافت و دلایل رسیدن بهشون رو یادداشت کن

اونا رو روی یه برگه بنویس بعد روی دیوار اتاقت، کنار صفحه نمایش کامپیوترت یا روی یخچال نصبش کن. اینجوری هر روز چندین و چند بار هم اهدافت و هم دلایل رسیدن به اون اهداف رو می‌بینی و با دیدن‌شون انگیزه می‌گیری.

۱۷- مثبت باش

یاد بگیر بیشتر اوقات مثبت فکر کنی. قبل از اینکه افکار منفی تو رو تحت کنترل خودشون قرار بدن اونا رو کنار بذار. مسلما ممکنه نتونی همیشه مثبت باشی ولی مطمئنم که می‌تونی مثبت بودن رو تمرین کنی تا در بدترین شرایط هم به جنبه‌های مثبت شرایط فکر کنی، نه فقط جنبه‌های منفی.

۱۸- تلویزیون زیاد به دردت نمی‌خوره

زیاد تلویزیون می‌بینی؟ کمتر برای برنامه‌هایی که تلویزیون بهت نشون می‌ده وقت بذار و در عوض بیشتر برای اهداف مورد نظرت وقت خرج کن.

۱۹- خوردش کن

کارها و پروژه‌هات رو به قسمت‌های کوچیک‌تر تقسیم کن و سعی کن برای شروع روی اولین قسمت کوچیک تمرکز کنی. وقتی اولین قسمت کوچیک تموم شد برو سراغ قسمت کوچیک بعدی. موفقیت‌ها از به انجام رسوندن این بخش‌های کوچیک بهت انگیزه می‌دن که ادامه بدی و دور کردن توجهت از کل کار به عنوان یه پروژه بزرگ کمک می‌کنه که زود ناامید نشی. اگر کارهای بزرگ رو به بخش‌های کوچیک‌تر خورد کنی از نتیجه‌ای که می‌گیری شگفت زده می‌شی.

۲۰- ذهنت رو از نو برنامه ریزی کن

افکار منفی‌ای که رسانه‌ها و اجتماع برات به وجود آوردن رو از سرت دور کن. اطلاعات اضافی رو از ذهنت پاک کن. بعد ذهنت رو با خبرها و اطلاعاتی که فکر می‌کنی به دردت می‌خورن یا اطلاعاتی که بهشون علاقه داری از نو برنامه ریزی کن. افکار ذهنت رو دست‌چین کن و فقط فکرهای مثبت و مفید رو نگه دار.

۲۱- از خلاقیتت استفاده کن

یه کاغذ سفید بذار جلوت. بالای برگه موضوعی رو بنویس که می‌خوای تو زندگیت ایده‌های بیشتری در موردش داشته باشی. شاید دلت بخواد بدونی چطوری می‌تونی پول‌هات رو بهتر مدیریت کنی یا اینکه چطور می‌تونی بدن سالم‌تری داشته باشی. وقتی موضوع رو انتخاب کردی شروع به نوشتن ایده‌هات کن و حداقل ۲۰ تا ایده روی کاغذ بنویس. بعد ۱۰ تا ایده دیگه هم به لیستت اضافه کن. قرار نیست همه این ایده‌ها فوق‌العاده باشن، فقط بعضی‌هاشون به نظرت حرف ندارن. از خلاقیتت استفاده کن و سعی کن فقط ایده‌های خوب رو روی کاغذ بیازی. با این کار داری به خودت ثابت می‌کنی که اگر بخوای می‌تونی خیلی خلاق باشی و دونستن این موضوع بهت انرژی مثبت زیادی می‌ده.

۲۲- ببین چه چیزی خوشحالت می‌کنه

بعد همون کار رو انجام بده. هر چقدر دلت می‌خواد یا می‌تونی به علایقت اهمیت بده.

۲۳- گوش بده

یه مجموعه از آهنگ‌ها، سخرانی‌ها و پیام‌های انرژی بخش برای خودت درست کن و وقتی تو مترو و اتوبوس هستی یا پشت ماشین خودت نشستی و رانندگی می‌کنی یا وقتی داری می‌دوی یا راه می‌ری بهشون گوش بده.

۲۴- خارج از محدودیت‌ها فکر کن

آینده خودت رو با محدودیت‌هایی که الان داری تصور نکن. اینکه قبلا محدودیت‌هایی داشتی به این معنی نیست که همیشه قراره این محدودیت‌ها رو داشته باشی. فرصت‌های تو خیلی بزرگ‌تر از اون چیزی هستن که بتونی تصور کنی. توی ذهنت آینده خودت رو از نو و بدون در نظر گرفتن محدودیت‌هات بساز. حداقلش اینه که سعی می‌کنی برای داشتن اون آینده، محدودیت‌های امروزت رو از زندگیت حذف کنی.

۲۵- از هر روزت بیشترین بهره رو ببر

هیچ کس تا همیشه وقت نداره. وقتت رو هدر نده. همین امروز شروع کن و کارهایی رو انجام بدی که واقعا دلت می‌خواد.

نوشته شده توسط بهراد جاود

 

باتشکر از برادر عزیزم سامان افتخاری بابت ارسال این مطلب

1 Comment

  1. sara گفت:

    خیلی خوب و تاثیر گذار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *