فال حافظ

جملاتی از بزرگان 6
۳۱ شهریور ۱۳۹۰
خواستن
۲ مهر ۱۳۹۰
نمایش همه

فال حافظ

واقعا گاهی وقتا با دیدن خیلی چیزا دهنم وا میمونه. بارها و بارها وقتی فال حافظ گرفتم به صراحت جوابمو داده و درست هم داده. وقتی قرآن بزا کردم هم همین اتفاق افتاده، یعنی دقیقا حتی با واژه هایی که منتظرشون بودم جوابمو دادن! من نمیتونم تمام این چیزها رو شانس بنامم و از طرفی  توجیح و درک این اتفاقات برام کار سختیه.

یه چند وقتی بود داشتم یه کاری رو انجام میدادم و پشتش هم نیت خیر بود، خوشحال از این که این کاره داره به سرانجام میرسه. تقریبا 99% ش پیش رفته بود و فقط قرار بود فردای اون روز با ما تماس بگیرن و بریم یه برگه ای رو امضا کنیم و تمام!
100% مطمن بودم که کار تموم شده است و چون نیت خیر هم پشت این قضیه هست پس حتما خدا هم هوامونو داره و انجام میشه.
شبش نیت کردم که آیا این کار تموم میشه یا نه؟ و فال حافظ گرفتم و این اومد:

قتل این خسته به شمشیر تو تقدیر نبود / ور نه هیچ از دل بی‌رحم تو تقصیر نبود
یا رب آیینه ی حسن تو چه جوهر دارد / که در او آه مرا قوت تاثیر نبود
سر ز حسرت به در میکده‌ها برگردم / چون شناسای تو در صومعه یک پیر نبود
من دیوانه چو زلف تو رها می‌کردم / هیچ لایق ترم از حلقه زنجیر نبود
نازنینتر ز قدت در چمن حسن نرست / خوشتر از نقش تو در عالم تصویر نبود
تا مگر همچو صبا باز به زلف تو رسم / حاصلم دوش بجز ناله شبگیر نبود
آن کشیدم ز تو ای آتش هجران که چو شمع / جز فنای خودم از دست تو تدبیر نبود
آیتی بود ز عذاب انده حافظ بی تو / که بر هیچ کسش حاجت تفسیر نبود

اوهوهوهو، چی میگه ! یعنی نمیشه ؟ خیلی ترسیدم ولی زیاد اعتنا نکردم گفتم شاید حافظ یه پک زیادی زده و جواب مارو درست نمیده!
فرداش که قرار بود زنگ بزنن که بریم امضا کنیم، دیدم زنگ نزدن، پیگیری که کردم دیدم کلا کنسل شده !!!! فهمیدم نه بابا حافظ میزون زده بوده ! نووووووش!

مهم نیست که اون کاره انجام نشد، ولی سوالی که برام پیش اومد این بود که این اتفاقات و این جریانات چه جوری پیش میاد؟ یعنی چی میشه که فال میگیری، قرآن باز میکنی و … و میبینی دقیقا همون چیزی میاد که باید بیاد و همون چیزی رو که بهت میگن درست از آب در میاد ! چرا دقیقا باید همون صفحه باز بشه؟ چرا دقیقا باید همون حرف گفته بشه ؟ یعنی چی اصلا؟ نمیشه همش اتفاقی باشه. پس اگه اتفاقی نیست چیه ؟ چی پشت این جریاناته ؟ نمیدونم.

10 Comments

 1. بهناز فرهی گفت:

  شاید به خاطر اینه که کارهایی که انجام میدین یا نیت هاتون از ته دله و همین باعث میشه جواب واضحی بگیرین

 2. 3pehr گفت:

  مرسی بهناز جان شما همیشه لطف دارید. کاشکی اینطوری باشه واقعا

 3. orkideh گفت:

  برا منم تقریبا همیشه فال حافظ درست از آب در میاد.شاید به خاطر اینه که شدیدا بهش اعتقاد دارم…
  شاید شما هم خیلی اعتقاد داشته باشید و خب این باور قلبی باعث بشه! منم واقعا نمی دونم چی پشت جریاناته؟

 4. م گفت:

  سلام همینطوری ازسر دلتنگی میگشتم وبلاگ شمارو دیدم احساس کردم همون جایی بود که دنبالش میگشتم .چون عاشق خدام وگمشده ام عرفانه بی هیچ واسطه ای وخرافات .نمیدونم راجع به شما درست فکرکردم یانه؟؟(عاشق مناجات خواجه عبدالله انصاری ودکترشریعتی ودیدگاه اوشو وخلیل جبران و…….ازاین قبیل متفکران هستم سپاسگزارمیشوم اگه پاسخم را در ایمیلم بدهید .

 5. 3pehr گفت:

  مرسی م عزیز.
  پاسخ دادم 🙂

 6. چه جالب! برای منهم پیش اومده! البته فقط وقتی باتمام وجود و از صمیم قلب فال حافظ گرفتم یا قرآن باز کردم جوابم رو دادن وگرنه هروقت همینجوری تفریحی یا بدون اینکه واقعا به دونستن اون جواب نیازی داشته باشم قرآن یا حافظ رو باز کردم بهم جواب ندادن. داشتم فکر میکردم یه پست از وبلاگم رو به این مورد اختصاص بدم وسرچ میکردم ببینم چیزی پیدا میکنم که به وبلاگ شما رسیدم!
  یه بار که خیلی دلشکسته بودم قرآن باز کردم ودقیقا آیه اول صفحه ای که باز شد جواب دلتنگیم بود که البته چیز خاصی هم بود وعجیب بود که همچین مورد خاصی اینجور خاص بهم جواب داده شد! یه بار دیگه هم یه استخاره کردم وقسم خوردم هرچی گفتن همونکارو بکنم که گفتن نه. واقعا راضیم که دنبال قضیه رو ول کردم و به استخاره عمل کردم.
  چند بار هم فال حافظ گرفتم که عجیب درست جوابم رو داد! مثلا یه بار یه بیماری داشتم که دکترم گفت به یه جراحی ساده نیاز داره واصرار هم داشت،ولی من نمیخواستم عمل کنم ومیخواستم با دارو درمان کنم وهمینو انتخاب کردم ولی نگران بودم،غمگین واز ته دلم حافظ رو باز کردم به این نیت که آیا این تصمیمی که گرفتم درسته وهمینجوری درمان میشم؟ دقیقا یادم هست که این بیت اومد:
  ساغی بیا که هاتف غیبم، به مژده گفت/ با درد صبر کن که دوا می فرستمت
  !!!! شاخم درومد که اینقد صریح جوابم رو داده! والبته جراحی نکردم ودارو درمانی کردم والان سه چهار سال هست صددرصد درمان شدم ودرسلامت صددرصد هستم!
  بازهم ازین موارد بوده برام! ولی هربار تفریحی وسطحی حافظ روباز کردم بهم جواب نداده،اما هروقت عمیق واز ته دل وبا اعتماد کامل قرآن باز کردم یا فال حافظ گرفتم جواب داده!
  برام جالبه شما هم همین تجربه رو دارین 🙂

 7. سپهر گفت:

  ممنون سارا بانوی عزیز،
  خیلی عالیه که باور های انسان ها بر اساس آگاهی هایی که خودشون کسب و تجربه میکنن شکل بگیره، چرا که اون باور خیلی درست تر و شفاف تر از عقاید و باورهای تحریف شده ی زمان های قبل که صد البته جهت یک سری سود جویی هایی دستخوش تغییر شده اند خواهد بود.
  بله برای من هم بسیار نمونه هایی از این قبیل اتفاق افتاده که کمک شایانی در تصمیم گیری ها، راهنمایی ها و انتخاب های مسیر زندگیم کرده است.
  حتی بسیاری از مواقع امر و دستورات الهی ای که به صراحت و با بیان سلیس به من از همین طریق ابلاغ شده که میباست مجری آن میبودم (و برای هر انسانی که از ته دل و با خلوص نیت از خداوند چیزی بخواهد یا بخواهد برای خداوند کاری انجام دهد نیز اتفاق می افتد، مهم خواستن و قبول باورهاست)
  به نظر من انسان های زمان حال نیز نباید از این ناراحت باشند و بنالند که چرا در فلان زمان فلان پیامبر برای راهنمایی قومی به زمین میامده و چرا الان کسی نمیاد!
  نظر شخصی من این است که خدا میدانسته که با گذشت زمان، انسان ها نه تنها از تعالیم پیامبران زمان خود استفاده نخواهند کرد بلکه نسبت به از بین بردن آنها نیز سریعا اقدام میکنند! پس گفت محمد خاتم الانبیاست. ولی این بدین معنا نیست که انسان زمان حال از این موحبت بی نصیب بماند، بلکه انسان آگاهتر این زمان میتواند از طروق بسیار بهتری و قوی تری ( تنها با باز کردن چشم هایش ) وقایع را نظاره گر بوده و از این موحبت های الهی نهایت استفاده را بکند.
  در کل امیدوارم تمامی انسانها بجای نفی یک سری حقایق معنوی در تلاش برای درک و لمس آنها برآیند و از برقرای با دنیای فرا مادی غفلت نکنند.
  با درود

 8. کیا گفت:

  سلام.
  من نزدیک ۲۵ مورد فال عجیب از حافظ دارم، یه مشکل خیلی بزرگی دارم و نمیتونستم با کسی مشورت کنم حتی مادرم، مگر با یه آدمی که چشم بصیرت و برزخی و اینجور چیزا داشته باشه، یکی مثل مرحوم آیت الله بهجت (ره) که متاسفانه به رحمت خدا رفتند چون مشکلم خیییییلی پیچیده و خاص بود، از غصه زمینو گاز میگرفتم. جز فال های عجیب حافظ چیزی واسه آرامش نداشتم (البته جواب های عجیب قرآن هم بود) بعد یه نفر رو در تهران به اسم “پیر مهر” (یا بهش میگن حاجی نباتی اسمش هم حاج حسین قنبری قائم تو گوگل بزنید “پیر مهر” میاره) رو پیدا کردم که یه جورایی مثل ایت الله بهجته.

  به حافظ گفتم (نیتم):
  فال هات خیییلی عجیبن ولی نمیتونم تو مورد به این مهمی فقط به فال های تو دلمو خوش کنم، ببخشیدا، من مشکلم خیلی پیچیده است خودم نمیدونم از کجا شروع کنم به این پیر مهر حالمو بگم آیا پیر مهر چشم بصیرت داره تا خودش یه چیزایی رو بفهمه بدون اینکه شرح حالم رو بهش بگم؟
  پاسخ حافظ:
  1 من ترک عشق و شاهد و ساغر نمی کنم صــدبارتــوبـه کردم ودیگر نمی کنم

  2 باغ بهشت و سایه طوبــی وقصــر حور با خــاک کوی دوســت برابر نمی کنم

  3 تلقین درس اهل نظر یک اشـارت است گفتم کــنایتــی و مکـــرّر نمی کنم

  4 هـرگز نمی شود زسـر خود خبــر مرا تا درمیـــان میــکده سر بر نمی کنم

  5 شیخم به طیره گفت برو ترک عشق کن محتاج جنـگ نیست بــرادر نمی کنم

  6 پیـرمغان حــکایت معقــول می کنـد مـــعذورم ار مــحال تو باور نمی کنم

  7 این تَقــویَم تمــام که با شاهدان شهر نــاز و کِــرشمه بر سـر منبر نمی کنم

  8 حافـــظ جناب پیر مغان جای دولت است

  من تــرک خاکـــبوسی این در نمی کنم

  خیییییییییییییلی عجیبه:
  بیت ۳ داره میگه اون آقا اهل نظره (بصیرت)،
  بیت ۴ داره میگه من باید برم دار الشفا پیش پیر مهر تا بفمم دارم با زندگی خودم چیکار میکنم،
  بیت ۶ داره نیتمو میگه که گفتم حافظ جان نمیتونم فقط به فال های تو اکتفا کنم بذار برم پیش پیر مه، ببخشیدا
  بیت ۸ … نیاز به تفسیر نیست، میگه جناب پیر مغان (منظورش پیر مهر) جای دولت است…

  خلاصه رفتم تجریش پیش اون آقا ولی هنوز موفق به زیارتش نشدم چون مردم براش صف کشیده بودن و ته دیگشم به من نرسید.

  ۲۵ مورد عجیب دارم فکر میکنم هر کی این فالمو ببینه به فال حافظ اعتقاد پیدا میکنه ولی خودم از تردید دارم میمیرم!!!!!!!!!!
  اگر به مادرم مشکلمو میگفتم بازم از فال هام مینوشتم
  دارم دیوونه میشم، برام دعا کنید…

 9. سپهر گفت:

  ممنون کیانوش عزیز بابت کامنتتون
  بله برای من هم بارها در تفعلاتی که به دیوان حافظ و نیز قرآن زده ام اینگونه تجربیات رخ داده. درست است که نمیدونم چجوری این اتفاقات می افته، ولی مهم اینه که کار میکنه. 🙂

 10. نیکی گفت:

  آره بیشتر وقتا فالمون مرتبط با چیزی هست که نیّت میکنیم اولین نفری که فال حافظ رو گرفته به این شکل بوده بخونید.

  نخستین فال دقیقاً ساعاتی پس از مرگ حافظ گرفته شد. ادوارد براون در جلد سوم ?تاریخ ادبیات ایران? اشاره داشته است که پس از فوت حافظ، عده ای که کلام وی را قلب کرده بودند، او را تکفیر و از دفن او در گورستان مصلی جلوگیری کردند. برای حل مشکل تصمیم گرفتند با تفأل از کلام خود حافظ راهنمایی بگیرند و پس از آنکه کلیه غزلهای حافظ را نوشته و در سبدی ریختند، کودکی تفألی می زند و غزل شماره 82 می آید، که به طرز عجیب و باور نکردنی پاسخ جماعت ریاکار را می دهد و گفته اند که از آن روز به وی لقب لسان الغیب داده اند، غزل شگفت انگیز چنین است:
  کنون که می دمد از بوستان نسیم بهشت
  من و شراب فرح بخش و یار حورسرشت
  مکن به نامه سیاهی ملامت من مست
  که اگه است که تقدیر بر سرش چه نوشت؟
  قدم دریغ مدار از جنازه حافظ
  که گرچه غرق گناهست، می رود به بهشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *