سالی 60 میلیون ماهی نکشیم!

بدان که هر وقت کسی بدی می کند در آن لحظه بیمار است .
۲۲ اسفند ۱۳۹۰
گناه
۲۶ اسفند ۱۳۹۰
نمایش همه

سالی 60 میلیون ماهی نکشیم!

ماهي قرمزها (در اصل ماهی طلایی یا همان Gold Fish) با نزديک شدن عيد ميهمان سفره هاي هفت سين ايرانيان مي شوند . (بماند که اصلا در سنت ایرانیهای باستان ماهی قرمز در سفره های هفت سین وجود نداشته و بجای آن از سیب قرمز یا نارنج استفاده میکردند، ولی از انجایی که ما عادت به ترویج فرهنگ عربی و بیگانه در زبان خودمون داریم از “سمک” یا همان ماهی نیز به عنوان یک سین دیگر در هفت سین خود استفاده میکنیم!).

متاسفانه سالانه حدود 60 میلیون ماهی قرمز تکثیر و به سر سفره هفت سین ما ایرانی ها وارد میشود که نهایتا به دلیل عدم آگاهی لازم از نحوه نگهداری این موجودات زیبا، کمتر از یک ماه آنها را از بین میبرم و این بدین معناست که هرساله حدود 60 میلیون قطعه ماهی قربانی بی دقتی و خودخواهی ما ایرانیها هستند.
متاسفانه بخاطر قیمت ارزان آنها اغلب بهای لازم به آنها داده نمی شود و در شرایط نامناسب نگهداری می شوند. باید دانست که قیمت ارزان این ماهی های زیبا نباید با ارازن بودن جان این موجودات زیبا اشتباه گرفته شود. لذا لازم است برای فراهم آوردن شرایط مناسب زندگی آنها موارد زیر را رعایت کنیم.

لطفا این مطلب را تا انتها بخوانید  

ظرف نگهداری و اکسیژن رسانی
اولین موضوعی که می تواند بعنوان یک عامل مهم در عمر بیشتر ماهی موثر باشد محل زندگی آنهاست. ظروفی که در آنها ماهی فروخته میشود اغلب کوچک می باشد و نباید اشتباه کرد و ماهی ها را در همان ظروف کوچک نگاه داشت.
ماهی ها به اکسیژن موجود در آب احتیاج دارند و این اکسیژن از طریق سطح هوایی که با آب در تماس است وارد آب می شود. هرچه سطح مقطع بالای تنگ کوچکتر باشد اکسیژن کمتری می تواند وارد آب شود. پس سعی کنید تا آنجا که ممکن است از ظروف کوچک برای نگهداری ماهی ها استفاده نکنید. در ضمن هرچقدر فضای تنگی که در آن ماهی نگهداری میشود کوچک تر باشد، فضای کمتری برای بازی و حرکت ماهی خواهد ماند و این قضیه به مرور زمان باعث افسرده شدن ماهی ها میشود. بهتر است حتما از ظروف شیشه ای بزرگتری به همراه دستگاه پمپ هوا که در زیر عکس آن را ملاحظه میفرمایید استفاده نمایید تا سیستم اکسیژن رسانی بهتری برای ماهیهایتان فرماهم نمایید.

قیمت این دستگاه که در تمامی آکواریوم فروشی ها موجود میباشد حدود 4-7 هزار تومان بیشتر نیست.

آب
از آنجایی که ماهی در تمام طول عمر خود در آب می باشد لذا لازم است آبی که برای زندگی آن انتخاب می کنیم دارای شرایط مناسب زندگی باشد. معمولا” استفاده از آب شهری مشکل خاصی برای ماهی های قرمز ایجاد نمی کند. اما قبل از کنار گذاشتن آب برای ظرف ماهی، بگذارید بین 12 – 24 ساعت کلر آب از بین برود و برای ماهی خطری در بر نداشته باشد. همچنین این امر باعث می شود که آب دمای محیط را گرفته و تغییر ناگهانی دمای آب شکی به ماهی وارد نکرده و باعث مرگ آن نشود.
هرگز نباید اجازه دهید که آب ظرف ماهی ها کثیف شود، اینکار می تواند باعث بروز بیماریهای قارچی، انگلی شده و پس از مریضی آنها را از پا در آورد.
برای تعویض آب هرگز آب را یک دفعه عوض نکنید، با آرامش کامل نیمی از آب ظرف را خالی کرده و سپس کم کم آب برداشته شده از ظرف را با آبی که از روز قبل نگه داشته اید جایگزین کنید. در هر صورت باید سعی کنید که کمترین استرس را به ماهی های کوچک منتقل کنید. شما باید در طول هفته 2 یا 3 بار آب ظرف ماهی ها را به اینصورت عوض کنید.

غذا
عمده ترین دلیل تلف شدن ماهی های قرمز به دست ما ایرانی ها غذا ندادن به آنهاست. جالب اینجاست که این باور در ما شکل گرفته است که ماهی قرمز احتیاجی به غذا ندارد و فکر میکنم بدون غذا زنده خواهند ماند. یا فکر میکنیم ماهی های کوچک تمام مواد لازم برای زنده مانده خود را از آب پر کلری که به آنها تقدیم میکنیم دریافت میکنند و دیگر نیازی به غذا ندارند !! من که تا به حال هیچ موجود زنده ای را ندیده ام که بدون خوردن غذا بتواند زنده بماند. همین قضیه برای این ماهی های زیبا نیز صادق است. پس حتما به ماهی های خود غذای مخصوص ماهی دهید نه عدس پلو یا خورده نان!
به شما پیشنهاد می شود از غذاهای آماده مخصوص ماهی ها که ارزان قیمت هم می باشد و در تمام آکواریوم فروشی ها موجود است استفاده نمایید . فقط مطمئن باشید که غذایی را که می خرید مربوط به Goldfish ها باشد. غذای گلد فیش ها به صورت پولکی بوده و در سطح اب شناور میشود تا ماهی ها از آنها تغذیه نمایند.

مقدار غذا

مقدار غذا دادن باید در حدی باشد که پس از 2 دقیقه تمام غذا ها توسط ماهی ها خورده شوند . ریختن بیش از حد غذا برای ماهی ها باعث آلوده شدن آب، و برهم زدن رژیم غذایی و نیز سیستم گوارشی آنها میشود که این امر میتواند به بیمار شدن ماهی ها منجر شود.
توجه نمایید این نوع از ماهی ها همیشه حالت گرسنگی دارند یعنی چنانچه 24 ساعت شبانه روز هم به آنها غذا بدهید باز هم خواهند خورد اما مقدار 2 بار غذا دهی در طول روز کافیست.

دمای محیط

بهترین دما برای زندگی این ماهی ها از حدود 10 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد. دمای محیط هرگز نباید دفعتا” تغییر کند، تغییر تدریجی و ملایم دمای محیط یا آب برای آنها قابل تحمل می باشد.
لطفا تحت هیچ شرایطی ماهی های خود را در یخچال نگهدای نکنید! دمای محیط بهترین دما برای این موجودات میباشد.

نور
ماهی های قرمز کوچک نیز همانند سایر حیوانات یا گیاهان احتیاج به نور خورشید دارند. محل نگهداری آنها باید به گونه ای باشد که تغییر روز و شب در آن احساس شود. هرگز آنها در زیر نور آفتاب مستقیم و شدید قرار ندهید.

سایر شرایط
در هر ليتر آب نيم قاشق چايخوري نمک بدون يد بريزيد . انگل کش قوي اي هست .
ریختن شن یا ماسه کف ظرف می تواند حس بودن در منزل را برای این ماهی ها بیشتر کند. دقت کنید که بیش از دو یا سه سانتیمر ارتفاع ماسه کف ظرف نباشد چرا که در غیر اینصورت می تواند محیط خوبی برای رشد خزه و باکتری ها باشد. همچنین باید از ماسه ایی استفاده کنید که لبه های تیز نداشته باشد تا باعث زخمی شدن ماهی ها نشود. در این رابطه هرگز از ماسه های رنگ شده استفاده نکنید.

موقع رفتن به سفر يک برگ کاهو در ظرف آب بياندازيد . تا دو سه روز نياز به غذا ندارند.

بررسی رفتار
حداقل روزی دو نوبت یک دقیقه ای به رفتار ماهی های خود توجه کنید. به این ترتیب می توانید حرکت های غیر معمول آنها تشخیص دهید، در صورت بروز مشکل در رفتار آنها اگر علاقمند باشید می توانید از متخصصین نگهداری ماهی برای درمان آنها مشورت بگیرید. اما مطمئن باشید اگر موارد بالا را رعایت کنید مشکل خاصی برای آنها پیش نخواهد آمد.

من خودم 2 تا آکواریوم دارم که یکی از آنها اختصاصی برای گلدفیش هایم هست. گلدفیش من امسال سومین نوروز را با ما جشن خواهد گرفت. اگر سوالی بود درخدمتتان هستم. امیدوارم امسال شاهد از بین رفتن تعداد کمتری ماهی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *