دوست داشتن خود ، خودخواهی نیست !

جملات تامل بر انگیز
۱۴ اسفند ۱۳۹۰
امروز امروز است
۱۵ اسفند ۱۳۹۰
نمایش همه

دوست داشتن خود ، خودخواهی نیست !

بسیاری از افراد ، دوست داشتن خود را با خودخواهی یکسان می دانند ، در حالی که دوست داشتن خود نه تنها به معنای خودخواهی نیست بلکه هیچ شباهتی هم به آن ندارد . در واقع ، خودخواهی و خود دوستی دو کلمه مخالف هم هستند .آدم خودخواه در اعماق وجودش ، احساس خالی بودن و تنهایی می کند ، بنابراین دوست دارد هر آنچه را که دیگران دارند ، از آنها بگیرد . آرزوی درونی او ، به دست آوردن همه نعمت ها و موهبت های دیگران است .

خودخواهی نوعی بیماری است و در  واقع نشانه ی نداشتن عشق می باشد .

مشکل آدم خودخواه این است که نمی تواند خود را دوست داشته باشد چرا که در درون خود چیز جالبی برای دوست داشتن ، نمی بیند ؛ به همین خاطر همیشه در رنج و عذاب است .

حسادت و آزار رساندن به دیگران از مهم ترین ویژگی های افراد خودخواه می باشد .

انسانی که خود را دوست دارد از ارزش واقعی درون خود با خبر  است ، به همین دلیل برای دیگران نیز احترام و ارزش قائل است . چنین انسانی ، نه تنها قصد سوء استفاده و آزار رساندن به دیگران را ندارد بلکه به آنها محبت داشته و برای درک ارزشمندی خود و بهره گیری هر چه بیشتر از زندگی به آنها یاری می رساند . محبت ، سپاس عمیقی است که از درون می جوشد و می تواند نسبت به هر چیز و هر کس ابراز شود .

محبت ، شفا دهنده ی هر درد و درمان کننده ی هر مشکلی است .

gol

برای درک بهتر مفهوم عشق ، روابط انسانی را به 5 دسته اصلی تقسیم کرده ایم که به شرح زیر می باشند :

1.     تنفـــــــر

2.     سرزنش

3.     پذیرش

4.     دوستی

5.     عشق

مردم در برخوردهای روزانه ، معمولا در  حال سرزنش و انتقاد از خود ، دیگران یا زندگی هستند . سرزنش نتیجه ی توجه به ضعف ها و کمبودهاست . بیشتر مردم عقیده دارند که به اندازه ی کافی خوب نیستند ! به همین علت بطور ناخودآگاه ، دچار سرزنش و انتقاد همیشگی هستند . بیشتر آنها در قبول کردن و پذیرفتن خود ، دچار مشکل می شوند . وقتی سرزنش و انتقاد کنار گذاشته شود ، فرد به مرحله ی بالاتر می رسد که پذیرش یا قبولی نامیده می شود . مرحله بعدی دوستی می باشد که در این حال علاوه بر قبول خود یا دیگران از کنار او بودن نیز لذت می برد .

اما عشق بالاترین مرحله است که عبارت از یکی شدن با معشوق می باشد .

عشق بین دو انسان ، زمانی نمایان می شود که دو نفر خود را یکی می بینند در این حالت به طور تعجب آوری خواسته و آرزوهای دو نفر ، شبیه یکدیگر می شود ، به طوری  که گاهی اوقات آنها تفاوت بین خود را متوجه نمی شوند و هر یک خود را در دیگری می بیند .با این تعریف ، متوجه خواهیم شد که :

عشق به خود به معنای اتحاد و یکی شدن با خویشتن خود می باشد بطوری که با همه اجزای خود و با تمام افکار ، احساسات و رفتارهای خود احساس یگانگی و اتحاد می کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *