به چشمانت اعتماد نکن!

اصول زندگی امام علی
۱۰ تیر ۱۳۹۰
Michael Jackson – Earth Song
۱۴ تیر ۱۳۹۰
نمایش همه

به چشمانت اعتماد نکن!

AB

در این تصویر دو مربع A و B همرنگ هستند. اگر باور نمی‌کنید عكس را به نرم افزار paint ببريد ، بعد يك تكه از مربع A رو كات كنيد بگذارید روي مربع B و یا بالعکس. (امتحانش ضرر نداره!)
نکته جالب اینجاست که حتی بعد از اینکه می‌فهمید دو مربع یک رنگ هستند باز هم باور نمی‌کنید! …یا می گوئید عجب روزگاری شده آدم حتی به دو چشم خودش هم نمی تواند اعتماد کند …..در واقع ما با چشم خود فقط نمی‌بینیم، مغز ما همزمان آنچه را با چشم می‌بینم پردازش میکند و ما حاصل دیدن فیزیکی و این پردازش را درک می‌کنیم….. …پس احتمال دارد که ما گاهی فقط چیزهایی را که دوست داریم ، یا باور میکنیم ، یا به آن عادت کرده ایم ، یا به ما تلقین کرده اند را … می بینم.
در زندگی واقعی خیلی وقت ها فقط به واسطه اینکه ظاهرا موضوعی برای ما خیلی شفاف و روشن و بدیهی است به یک نتیجه ای میگیریم ، وقتی شخص دیگری را موضوع را بگونه ای دیگر می بیند ، حتی از طرح سوال در مورد موضوع مورد اختلاف هم عصبانی میشویم و از کوره در میرویم.
به باورهای ذهنی و پیش داوری های خود خیلی تکیه نکنیم !
برای انسان اندیشمند هیچ چیز در جهان بدیهی و غیر قابل سوال نیست !

( این موضوع اولین بار در سال 1995 توسط ادوارد ادلسون پروفسور علوم بصری آزمایش شد. )

با سپاس از نادر ذکایی، دوست عزیزم 🙂

1 Comment

  1. علی گفت:

    نگاه ما به دنیای اطرافمون خیلی مهمه. اگه نگاه پرسشگرمون بچه گونه بمونه خیلی خوبه. من همیشه یه وقتایی تلاش میکنم که نگاهم رو عوض کنم. یه روز تصمیم گرفتم محله مون رو با یه نگاه جدید ببینم. باور کن چیزهایی رو دیدم که توی این بیست سال توی اون محله ندیده بودم. فقط کافیه فکر کنیم که اولین باره داریم از توی اون کوچه رد میشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *