اندکی با اوشو

اینان را به شیطان چه نیاز
۲۵ تیر ۱۳۸۹
بگذار تا مقابل روي تو بگذريم
۲۷ تیر ۱۳۸۹
نمایش همه

اندکی با اوشو

اشو ، فيلسوف و عارف نامدار معاصر هند در 11 دسامبر 1931 در هند زاده شد و در 19 ژانويه 1990 كالبد خاكي خود را ترك كرد . تحصيلاتش را در هند تا درجه ي استادي فلسفه ادامه داد و در 1953 به نور حق مشرف و روشن ضمير شد . از 1963 در اقصي نقاط هند به ايراد خطابه در زمينه هاي معنوي و عوالم روحاني پرداخت . در 1974 كمون خود در شهر پونا ، هندوستان ، را بنيان گذارد . در 1981 جهت معالجه به ايالات متحده رفت و در آنجا پنج سالي اقامت گزيد . پيروان بي شمار و سرسپردگان طريقتش كه به عنوان سانياسين شهره اند ، در مدت چهار ماه اراضي كوهپايه هاي ايالت اورگون را خريداري و شهري بنا نهادند كه به راجنيش پورام مشهور و خار چشم دولت و سياستمداران آمريكايي شد . بنابراين در 1986 به بهانه هايي واهي به شهرك از زمين و هوا حمله ور شده ، اشو را از آمريكا اخراج و در زمان بازداشت به مسموميت وي اقدام كردند ؛ ماجرايي كه از پي خواهد آمد .
از اشو قريب 600 عنوان كتاب ، 7000 ساعت نوار كاست و 1700 سخنراني ويدئويي باقي مانده است كه منبع سرشار عرفان توحيدي اوست . آثار اشو به اكثر زبان هاي زنده ي معاصر ترجمه و پيروانش در اقصي نقاط جهان امروز گسترده اند .

به گفته خود او، لغت اشو (osho) برگرفته از اصطلاح oceanic است که نخستين بار ويليام جيمز، روان شناس بزرگ امريکايي آن را به کار برده است. اين واژه به معناي حل شده در اقيانوس است.
نام کامل او «باگوان شري راجنيش» است. راجنيش نام پدري اشو است. لقب باگوان به معناي آقا و سرور است و شري، لقبي احترام آميز به معناي مقرب و مقدس است. بنابراين، نام او دربردارنده چندين واژه مقدس و بزرگ همراه با احترام است.

osho
عشق نخستین گام به سوی ملکوت است و
تسلیم آخرین آن
آری تمام سفر دو گام بیش نیست.

************
هر لحظه را به گونه ای زندگی کن
که گویی واپسین لحظه است.

و کسی چه میداند…
شاید آخرین لحظه باشد.

3 Comments

  1. bahareh گفت:

    مرسي خيلي مفيد بود

  2. followermax.com گفت:

    عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *