اوشو

ذن (Zen) چیست؟
۲۱ تیر ۱۳۹۲
باب مارلی
۲۳ تیر ۱۳۹۲

کشیشان، سیاستمداران و اخلاقگرایان در طول قرون و اعصار از احساس گناه استفاده کرده‌اند. احساس گناه دادن به انسان، یک راهکار است برای بهره‌کشی از مردم.
زمانی که موفق شدی به مردم احساس گناه بدهی، آنان برده‌ی تو خواهند شد. به سبب این احساس گناه آنان هرگز یکپارچه نخواهند بود. به سبب احساس گناه آنان همیشه تقسیم شده باقی می‌مانند. به دلیل احساس گناه آنان قادر نخواهند بود که خود را بپذیرند، همیشه در حال سرزنش کردن خود باقی خواهند ماند. به سبب احساس گناه آنان آماده هستند که هرچیزی را باور کنند، فقط برای رهاشدن از احساس گناه!
آنان هرکاری را خواهند کرد، هر آیین و رسم بی معنی مذهبی را به جا خواهند آورد؛ فقط برای خلاص شدن از احساس گناه. کشیشان در طول قرون به مردم احساس گناه داده‌اند. واین به اصطلاح مذاهب بر احساس گناه شما استوار هستند، بر اساس وجود خداوند استوار نیستند. آنها هیچ ربطی به خداوند ندارند و خداوند هیچ ربطی به آن مذاهب ندارد. آنها فقط بر روی احساس گناه شما استوار هستند.

تو می‌ترسی، می‌دانی که خطاکاری: پس مجبوری به دنبال کمک کسی بگردی که خطاکار نیست. تو میدانی که بی ارزش هستی: مجبوری که تعظیم کنی، باید به کسانی که ارزشمند هستند خدمت کنی!
فقط یک انسان تقسیم نشده می‌تواند به خودش، به احساسهایش و به شهود خودش یقین کند. تو همیشه در درونت لرزان و متزلزل هستی؛ نیاز به کسی داری که به او تکیه کنی. و زمانی که به کسی تکیه کنی، وقتی که به کسی وابسته شوی، بچه‌گانه باقی خواهی ماند، هرگز رشد نخواهی کرد. سنِ ذهنی تو مانند یک کودک خواهد بود. هرگز به بلوغ نخواهی رسید، هرگز مستقل نخواهی شد. و کشیش مایل نیست که تو مستقل باشی. اگر مستقل باشی به او نیازی نخواهی داشت؛ وابسته که باشی، تمام سرمایه و کسب و کار او خواهی بود!
من کاملاً با هرنوع احساس گناه مخالف هستم. این را همیشه به یاد داشته باش: اگر در مورد من شروع کنی به احساس گناه، آنوقت به خودی خودت چنین کرده‌ای، آنگاه هنوز هم صداهای والدین و صداهای کشیشان را در درونت حمل کرده‌ای؛ هنوز مرا نشنیده‌ای، هنوز به من گوش نداده‌ای. من میخواهم که شما از تمام احساسهای گناه رها شوید.
زمانی که از احساس گناه آزاد شوی، یک فرد بادیانت خواهی بود. این تعریف من است از یک انسان بادیانت. از تردید استفاده کن ــ تردید زیباست ــ زیرا فقط توسط تردید است که به بلوغ خواهی رسید…
(اوشو)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *