آدمکهای رنگی!

دکتر شریعتی
۷ تیر ۱۳۹۰
بودا
۸ تیر ۱۳۹۰
نمایش همه

آدمکهای رنگی!

چه فرقی داره، زرد باشی، مشکی باشی، سفید باشی یا بیرنگ! مهم نیست چه رنگی هستی مهم اینه که انسان باشی.

مهم نیست هیکلت به زور آمپول و قرص و پودر چقدر ورم کرده و مثلا چند تا عضله در آورده، مهم اینه که مرد باشی.

مهم نیست چقدر پول داری و با پولهات چند تا ماشین لوکس و دختر کش میتونی بخری و نگاه های دخترای آهن پرست رو مثل آهنربا جذب خودت کنی، مهم اینه که دل انسان ها رو جذب کنی. نگاه گذراست، عشق مردنیست.

مهم نیست خونه ات نیاورن باشه و بخوای هرشب یه سری بچه ها رو دور هم جمع کنی و هی راجع به دارایهات بهشون پز بدی، مهم اینه که برای کسی سرپناه باشی.

مهم نیست موهاتو سفید کردی، زرد کردی یا مشکی پر کلاغی! تمام بدنتو دستکاری کردی که از همه جات یه چیزه قلمبه بزنه بیرون! مهم اینه که پاک باشی.

مهم نیست فرند لیستت 5000 نفرش پر شده و نوشتی “لطفا ای دی دیگمو اد کنین” و بخوای جلوی دوستات پز بدی که، فلان نفر من و اد کردن و کلی خوشحال بشی، خودتم نمیدونی که چی بشه! مهم اینه که اگه یه دوست هم داری، دوستت داشته باشه، تو رو برای خودت بخواد، براش با ارزش باشی، برای ذاتت نه برای صورت و پول و هیکلت بخوادت. دوست داشتنی باشی!

اصلا مهم نیست چند تا پسر دنبالتن، اصلا مهم نیست اونا برات چه کارایی میکنن، بدون اونا هم مثل تو هدفی از دوستی با تو دارن! اما مهم اینه که چند تا دلو از ته دل شاد میکنی، جقدر به مردم احترام میذاری و چقدر قابل احترامی.

به اون خدایی که از روی بی کسی و تنهایی، از روی بدبختی و بیچارگی، از روی غم و افسوس و آه و ناله و شکست عشقیت! گهگاهی یادش میوفتی و تازه خدا دار میشی! قسم میخورم، این چیزا مهم نیست، مهم اینه که انسان باشی.

فقط یه چیزو بدون، همه ی ما انسانیم و هیچ انسانی بر انسان دیگه برتری نداره، همه یکسانیم، برای مردم گوشه چشم نازک نکن و مردم رو بخاطر چیزهای به ظاهر داشته ات حقیر نبین، شاید همان مردم چیزهایی داشته باشند که از تمام داراییها و تمام چیزهایی که بخاطرش باد تو گلوت افتاده و خدا رو هم بنده نیستی، با ارزش تر باشد.

برایت دعا می کنم که ای کاش خدا از تو بگیرد، هر آنچه را که، خدا را از تو می گیرد. دکتر شریعتی

3 Comments

 1. mili گفت:

  میگن همهٔ آدما با هم دوستن ، همه به هم احترام میذارن، من هیچکدمشوو نمیخوام. میدونییی چیه این متن برام جالب بود اینکه نشون میده بهتره خدارو مس دوستتون، مس عشقتون، مس ماشینتون حس کنی.
  دیدی همه اشتبا می‌کنن، خدا اون چیزی نیست که همه تو بدبختیشون بهش فکر می‌کنن ، خدا اون کسیه که باید همیشه باهاتون باشه، بخوصوص توی بهترییین مقییتا

 2. علی گفت:

  ایول. از طرز فکرت خیلی خوشم اومده. منم همینطور فکر میکنم. اگه همه از مرکب خود بزرگ بینی و خودخواهی پیاده میشدیم و آدمای اطرافمون رو با مهربونی نگاه میکردیم دنیا گلستون میشد.
  منم یه وبلاگ دارم و یه چیزایی تو همین مایه ها توش مینویسم. اگه وقت داشته باشی و سر بزنی خوشحال میشم. تو گوگل ریدر دنبالت میکنم.

 3. 3pehr گفت:

  مرسی علی جان لطف داری عزیزم. وبلاگتو دیدم خیلی عالیه، بازهم بهت سر میزنم.
  آره اگه ما ها خیلی کارای ساده رو انجام میدادیم دنیا خیلی گلستون میشد. خیلی قشنگ میشد و به نظر من بهترین جا برای لذت بردن و رشدمون میشد. اما نمیدونم چرا، واقعا درک نکردم که چرا ماها نخواستیم و نمیخواهیم که خوب باشیم و خوب زندگی کنیم. برای همین دنیا رو به گند کشیدیم و خیلی ها ازش فراری شدن.
  دوست ندارم از این آرزوهای چرنده نشدنی مثل “ایشالله همه ی مریضا شفا پیدا کنن!” یا “ایشالله همه تو کنکور قبول بشن!” و کلی از این دعاهای چرتی که فقط به صورت کلیشه در اومده برامون و مثل خیلی از شعارها و حرفامون بدون فکر هی میگیمشون رو بکنم و بگم “ایشالله یه روزی همه خوب میشن و زمین جای خوبی برای زندگی میشه” که اینم نشدنیه چون اگه میخواست بشه تو این چندین میلیون سال میشد نه این که روز به روز به سمت نکبت و بد بودن سرعت بگیریم. ولی یه دعای خوب میخوام بکنم “ایشالله من خوب بشم و خوب بمونم” (این من میتونه تو، یا هرکسی باشه) این شدنیه و فقط بستگی به نوع نگاه و رفتار اون شخص داره که بخواد خوب بشه. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *